Kadry i płace

Kadry i płace

Usługi w: Kadry i płace

Halina Karpol-Korbecka

Halina Karpol-Korbecka

Prezes CGO Accounting sp. z o.o. / Główna księgowa

Procesy kadrowo-płacowe (kadry i płace) odgrywają bardzo istotną rolę w zakładach pracy. Mimo że coraz więcej czynności zastępowanych jest przez nowe technologie, ludzie i ich umiejętności to nierzadko główne atuty firmy, na których opiera ona swoją działalność. Rozumiemy, że przepisy obowiązującego prawa pracy nakładają na pracodawcę coraz to nowe obowiązki. Pomagamy się z nimi uporać bez konieczności poświęcania czasu niezbędnego do rozwijania Twojego biznesu.

W ramach świadczenia usług kadrowo-płacowych oferujemy:

 • naliczanie wynagrodzeń i sporządzanie list płac zatrudnianych pracowników,
 • sporządzanie i rozliczanie umów zlecenie i umów o dzieło,
 • prowadzenie ewidencji wynagrodzeń pracowników,
 • prowadzenie akt osobowych pracowników, 
 • rejestrację pracowników w ZUS, 
 • sporządzanie i wysyłanie deklaracji ZUS i PIT dla celów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, 
 • sporządzanie rozliczeń rocznych pracowników,
 • sporządzanie dokumentacji kadrowo-płacowej,
 • prowadzenie i aktualizowanie dokumentacji kadrowej pracowników,
 • sporządzanie zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach.

Pełne wsparcie kadrowo-płacowe

CGO Accounting wspiera pracodawców w całym procesie związanym z zatrudnieniem – zaczynając od ujęcia nowozatrudnionego pracownika we wszystkich koniecznych rejestrach i bazach danych, przez bieżące rozliczanie jego wynagrodzeń i urlopów, kończąc na dokonaniu wszystkich formalności związanych z zakończeniem stosunku pracy. 

W ramach świadczonych usług nasze biuro przejmuje obowiązki związane z administrowaniem aktami osobowymi i naliczaniem płac. Swoje usługi kadrowo-płacowe kierujemy zarówno do firm zatrudniających pracowników na podstawie umów o pracę, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych.

Wieloletnie doświadczenie i praktyczna znajomość przepisów prawa pracy i tematyki ubezpieczeń społecznych sprawiają, iż możemy dostosować naszą ofertę do potrzeb i oczekiwań każdego przedsiębiorcy. Korzystamy ze sprawdzonego oprogramowania księgowego. Na życzenie Klienta możemy operować zdalnie na jego narzędziach księgowych lub kadrowo-płacowych.

Bezcenne korzyści dla Twojej firmy

Dzięki naszym usługom kadrowo-płacowym będziesz mieć pewność, że wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem pracowników są wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie trzeba martwić się o aktualność danych czy prawidłowość rozliczeń. Nasz zespół specjalistów zapewni Ci profesjonalne i kompleksowe rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojej firmy. Skontaktuj się z nami, a dostarczymy Ci wsparcia w zakresie procesów kadrowo-płacowych, które pozwolą Ci skupić się na rozwoju swojego biznesu.

Indywidualne podejście do Klienta

Jeśli chcesz skupić się na rozwijaniu swojej działalności, a nie martwić się o kwestie kadrowo-płacowe, to nasze usługi są właśnie dla Ciebie. Gwarantujemy pełne wsparcie w zakresie procesów kadrowo-płacowych, od rejestracji pracowników w ZUS, przez rozliczanie wynagrodzeń i urlopów, po dokonanie wszystkich formalności związanych z zakończeniem stosunku pracy. Nasi specjaliści posiadają wiedzę i doświadczenie potrzebne do dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb Twojej firmy. Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól nam pomóc Ci w rozwiązaniu wszystkich problemów związanych z procesami kadrowo-płacowymi.

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?

Zanim przejdziemy do omówienia tego ile kosztuje obsługa kadrowo-płacowa, należy w pierwszej kolejności ustalić na czym w ogóle ona polega. Nie da się ukryć, że obowiązki związane z naliczaniem wynagrodzeń, prowadzeniem akt osobowych pracowników i zgłaszaniem ich do ZUS zostały w dużej mierze zautomatyzowane. Nie oznacza to jednak, że wszystko można pozostawić w rękach nowych technologii. Warto się przyjrzeć co wchodzi w skład obowiązków pracowników działu kadr i płac, zwanego popularnie działem HR (z ang. human resources).

Czym zajmuje się dział kadr i płac?

Do zadań specjalisty ds. kadr i płac należy przede wszystkim zarządzanie ludzkim potencjałem firmy. Poczynając od zgłoszenie pracownika do niezbędnych rejestrów i baz danych, poprzez bieżące rozliczanie jego wynagrodzeń i urlopów, kończąc na dokonaniu wszystkich formalności związanych z zakończeniem stosunku pracy.

Jakie są obowiązki działu kadr i płac?

Wśród podstawowych obowiązków pracowników działu kadr i płac należy wymienić:

 • naliczanie wynagrodzeń i sporządzanie list płac zatrudnianych pracowników,
 • sporządzanie i rozliczanie umów zlecenie i umów o dzieło,
 • prowadzenie ewidencji wynagrodzeń pracowników,
 • prowadzenie akt osobowych pracowników, 
 • rejestrację pracowników w ZUS, 
 • sporządzanie i wysyłanie deklaracji ZUS i PIT dla celów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, 
 • sporządzanie dokumentacji kadrowo-płacowej,
 • prowadzenie i aktualizowanie dokumentacji kadrowej pracowników,
 • sporządzanie rozliczeń rocznych pracowników,
 • sporządzanie zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach.

Należy pamiętać, że nie w każdym przypadku konieczne jest zawieranie umowy o pracę. Może się okazać, że umowa cywilnoprawna (np. zlecenie czy o dzieło), albo współpraca w formule B2B, będzie dla stron korzystniejsza. Jednak niewłaściwe dostosowanie umowy do formy wykonywanej pracy może zostać potraktowane jako próba obejścia przepisów. Skutkować to może nawet całkowitym zakwestionowaniem danej umowy (np. umowy zlecenia) i uznaniem jej za umowę o pracę. Wszelkie negatywne konsekwencje spadną oczywiście na pracodawcę. Aby uniknąć tego typu sytuacji niezbędna jest odpowiednia wiedza z zakresu prawa pracy. Doświadczony specjalista już po wstępnej analizie zakresu i formy wykonywanych obowiązków będzie w stanie wskazać właściwą formę zatrudnienia.

Outsourcing usług kadrowo-płacowych czy wewnętrzny dział kadr – co się bardziej opłaca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to czy bardziej opłacalne dla pracodawcy jest utrzymywanie wewnętrznego działu kadr, czy też całkowite delegowanie obowiązków kadrowo-płacowych na zewnątrz. W praktyce najczęściej spotykane jest rozwiązanie mieszane. Polega ono na zatrudnieniu wewnętrznego specjalisty, mającego bieżący wgląd w procesy zachodzące wewnątrz firmy, którego jednym z obowiązków jest współpraca z wyspecjalizowanym podmiotem zewnętrznym.

Jaki jest największy plus outsourcingu kadrowo-płacowego?

Przede wszystkim współpraca z wyspecjalizowanym biurem pozwoli zredukować koszty związane z utrzymaniem infrastruktury IT, zakupem specjalistycznego oprogramowania i szkoleniem pracowników. Z kolei zasadniczym mankamentem szkoleń z zakresu obowiązków księgowych i kadrowo-płacowych jest nie tylko ich wysoki koszt, ale też trudna do przewidzenia częstotliwość, uzależniona od ilości zmian w przepisach. Outsourcing tego rodzaju usług, w zamian za ustaloną z góry stawkę, pozwala na większą przewidywalność w tym zakresie. Nie należy również zapomnieć o wszelkich kosztach związanych z zatrudnieniem, w tym tych mniej oczywistych, jak zapewnienie pracownikom miejsca pracy i jego wyposażenie.

Wyróżniony ekspert

Halina Karpol-Korbecka

Prezes CGO Accounting sp. z o.o. / Główna księgowa

Szukasz zaufanego partnera w zakresie obsługi księgowej?

Wyślij wiadomość

  W czym jeszcze możemy pomóc?

  Obsługa cudzoziemców