Czym jest sprawozdawczość podatkowa (tax compliance)?

Czym jest sprawozdawczość podatkowa (tax compliance)?
Halina Karpol-Korbecka

Halina Karpol-Korbecka

Prezes CGO Accounting sp. z o.o. / Główna księgowa

Sprawozdawczość podatkowa (tax compliance) wiąże się z wypełnianiem obowiązków podatkowych. Pozwala na maksymalne wyeliminowanie ryzyka związanego z zapłatą zaległych podatków czy odpowiedzialnością karną skarbową. Na czym polega ta procedura? Co zrobić, by działała skutecznie? Odpowiadamy w artykule poniżej.

Spis treści

Na czym polega sprawozdawczość podatkowa?

W dosłownym rozumieniu sprawozdawczość podatkowa określa przestrzeganie prawa podatkowego. Jest to procedura doradztwa podatkowego z zakresu sprawozdawczości i rozliczeń podatkowych. Ma ona na celu maksymalne wyeliminowanie ryzyka.

Co obejmuje sprawozdawczość podatkowa?

  • sporządzanie deklaracji, raportów, sprawozdań i informacji, do których zobowiązana jest dana jednostka,
  • wdrażanie procedur, standardów i procesów, które mają na celu zagwarantowanie należytej staranności i bezpieczeństwa podatkowego.

Sprawozdawczość podatkowa dotyczy wszystkich obciążeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – podatków, jak również innych opłat i zobowiązań publicznoprawnych.

Sprawozdawczość podatkowa – dlaczego jest ważna?

Jak można zauważyć, prawo podatkowe jest jedną z najszybciej i najdynamiczniej zmieniających się gałęzi prawa. Częste nowelizacje przepisów spowodowane są zmianami w rzeczywistości i otoczeniu gospodarczym, do których ustawodawca chce się dostosować, jak również koniecznością ograniczenia luk podatkowych. Należy pamiętać również o globalizacji i coraz częstszym prowadzeniu działalności gospodarczej w środowisku międzynarodowym, co może sprzyjać obchodzeniu prawa.

Coraz istotniejsze staje się więc bycie na bieżąco z licznymi zmianami oraz prawidłowe realizowanie obowiązków przewidzianych w przepisach prawa krajowego i międzynarodowego.

Sprawozdawczość podatkowa – dlaczego warto ją wdrożyć?

  1. Sprawozdawczość podatkowa gwarantuje bezpieczeństwo podatkowe i minimalizuje ryzyko z tym związane dla przedsiębiorstw i zarządzających nimi osób. Dodatkowo chroni je zarówno przed karami finansowymi, jak również niefinansowymi.
  2. Sprawozdawczość podatkowa służy prewencji, umożliwia monitorowanie i bieżącą kontrolę wszelkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie i reakcję na ewentualne nieprawidłowości. Pozwala również na zminimalizowanie ryzyka dzięki zastosowaniu odpowiednich środków zapobiegawczych.
  3. Sprawozdawczość podatkowa zapewnia uniknięcie popełnienia podobnego błędu w przyszłości oraz stały nadzór nad funkcjonującym systemem, jak również zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego.

Jakie są terminy i limity podatkowe na rok 2024? Prezentujemy w tym artykule – bądź na bieżąco i nie ryzykuj przykrych konsekwencji.

Sprawozdawczość podatkowa – co zrobić, by była skuteczna?

Sprawozdawczość podatkowa jest ściśle związana z wieloma działami funkcjonującymi w przedsiębiorstwie, takimi jak HR, IT, obsługa klientów czy dostawców i gospodarka magazynowa. Odnosi się do wszystkich strategicznych obszarów prowadzonej działalności.

Sprawozdawczość podatkowa jest skuteczna, gdy zostanie prawidłowo zaimplementowana. Jej implementacja wiąże się z:

  • analizą wszelkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie,
  • analizą możliwości systemu finansowo-księgowego,
  • spisaniem dobrych praktyk stosowanych przez przedsiębiorstwo,
  • wprowadzeniem procesów i procedur związanych z audytem i kontrolą wewnętrzną, dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, a także zapewniających ich prawidłowe wykonanie w zakresie wszystkich obszarów zgodności.

Ze względu na rodzaj prowadzonej działalności i dokonywane transakcje, cele tax compliance mogą się różnić. Ich ustalenie jest jednak niezwykle istotne dla prawidłowej implementacji. Należy również określić okoliczności, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które mogą generować ryzyka w obszarze compliance dla przedsiębiorstwa.

Procedury sprawozdawczości podatkowej należy dostosować do danego przedsiębiorstwa, spisać oraz odpowiednio przeszkolić pracowników. Jest to system dopasowany indywidualnie do każdego podmiotu.

Sprawozdawczość podatkowa – podsumowanie

Sprawozdawczość podatkowa zawiera w swojej strukturze elementy kontroli, doradztwa podatkowego, jak również księgowości. Rezultatem tego jest wysoka skuteczność zastosowanej procedury. Brak systemu sprawozdawczości podatkowej może skutkować koniecznością zapłaty zaległych podatków czy odpowiedzialnością karną skarbową.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat, zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszego biura rachunkowego w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Halina Karpol-Korbecka

Prezes CGO Accounting sp. z o.o. / Główna księgowa
Obsługa cudzoziemców