Współpraca między przedsiębiorcami przybierająca postać franczyzy nieustannie się zmienia. Jakie są nowe rozwiązania proponowane przez ustawodawcę? Na jakie zmiany we franczyzie w 2024 roku należy się przygotować? Odpowiadamy poniżej.
Spis treści
- Motywy wprowadzenia zmian we franczyzie w 2024 roku
- Propozycje zmian we franczyzie w 2024 roku
- Zmiany we franczyzie w 2024 roku – rozwiązania formalne
- Zmiany we franczyzie w 2024 roku – obowiązek informacyjny w umowie
- Odpowiedzialność stron w związku z obowiązkiem informacyjnym
- Pozostałe zmiany we franczyzie w 2024 roku
- Zmiany we franczyzie w 2024 roku. Podsumowanie
Motywy wprowadzenia zmian we franczyzie w 2024 roku
Ważnym punktem dla doprecyzowania przepisów regulujących umowę franczyzy były dane z raportu opublikowanego w 2020 roku „Faktyczna nierówność stron umowy franczyzy”. Zwrócono tam uwagę na nierówność stron stosunku franczyzowego, przejawiającą się w szczególności w:
- braku świadomości franczyzobiorcy co do jego faktycznych obowiązków wynikających ze stosunku franczyzowego, jak np. obowiązek sprzedaży towarów po cenach ustalonych przez markę, przestrzeganie receptury produktów,
- nierówności pomiędzy opłatami franczyzowymi a zyskiem franczyzobiorcy,
- ryzyku obciążenia franczyzobiorcy wysokimi karami umownymi i ukrytymi opłatami,
- długoterminowości umów franczyzowych,
- niesymetrycznych prawach rozwiązania umowy.
Propozycje zmian we franczyzie w 2024 roku
Ustawodawca planuje chronić słabszą pozycję franczyzobiorcy wobec franczyzodawcy, poprzez:
- Uregulowanie elementów przedmiotowo istotnych umowy franczyzy oraz formy jej zawarcia w Kodeksie cywilnym (tzw. forma dokumentowa).
- Przygotowanie dokumentu informacyjnego, zawierającego kluczowe informacje o umowie.
- Określenie przesłanek wypowiedzenia umowy przez franczyzobiorcę i franczyzodawcę, w tym wypowiedzenia sankcyjnego w związku z nieprzedstawieniem dokumentu informacyjnego, względnie zawarciem w nim informacji nierzetelnych lub nieprawdziwych.
- Uprawnienia franczyzobiorcy do żądania proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia franczyzodawcy za czas, w którym jego przychód uległ znacznemu zmniejszeniu.
- Ograniczeń w zakresie wymagalności kar umownych oraz określenia terminów ich egzekwowania.
- Zakresu możliwego do wprowadzenia zakazu konkurencji.
- Możliwości ustanowienia wekslowego zabezpieczenia roszczeń z umowy franczyzy.
Projektowane zmiany przewidują również wprowadzenie norm o charakterze dyspozytywnym dotyczących:
- obowiązku zachowania tajemnicy know-how, na której opiera się działalność franczyzowa,
- możliwości przeniesienia praw i obowiązków z umowy franczyzy,
- możliwości wypowiedzenia przez franczyzobiorcę umowy zawartej na czas określony.
Zmiany we franczyzie w 2024 roku – rozwiązania formalne
Umowa franczyzy ma być wyraźnie uregulowana w Kodeksie cywilnym. Dotychczas była zaliczana do tzw. umów nienazwanych, których zakres regulacji odsyłał do innych przepisów. Ustawodawca zdefiniował umowę franczyzy w oparciu o jej kluczowe cechy, czyli:
- profesjonalny charakter stron i ich samodzielność działania,
- przekazanie zespołu uprawnień umożliwiającego zachowanie ciągłości i jednolitości prowadzenia działalności w ramach sieci,
- odpłatność umowy.
Franczyzodawca ma udostępniać franczyzobiorcy know-how, określany jako koncepcja/technika prowadzenia działalności gospodarczej.
Umowa franczyzy będzie sporządzona w formie pisemnej (tzw. formy dokumentowej) pod rygorem nieważności. Ma to usprawnić proces zawierania umowy franczyzy oraz jej obsługi. Rygor nieważności zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa obrotu cywilnoprawnego.
Wraz z wprowadzeniem formy pisemnej, trzeba będzie dostosować formę umowy licencyjnej, o której mowa w ustawie Prawo własności intelektualnej, by zachować spójność systemową i jednolitość wymagań.
Zmiany we franczyzie w 2024 roku – obowiązek informacyjny w umowie
Obowiązek informacyjny franczyzodawcy ma dotyczyć m.in.:
- tożsamości franczyzodawcy,
- informacji o skali jego działalności,
- opisu działalności oferowanej do prowadzenia przez franczyzobiorcę,
- szacowanych przychodów i kosztów działalności prowadzonej w oparciu o udostępnioną franczyzę,
- zakresu świadczeń stron umowy, w tym sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia franczyzodawcy,
- istotnych zobowiązań stron umowy dotyczących zawierania umów z podmiotami trzecimi na dostawę towarów i świadczenie usług,
- nadzoru nad wykonywaniem umowy,
- dostępu do tajemnic przedsiębiorstwa,
- przejścia praw i obowiązków z umowy, zakazu konkurencji, kar umownych oraz terminów wypowiedzenia.
Ma to być kluczowy obowiązek franczyzodawcy, zapewniający ochronę interesów franczyzobiorcy, jako strony słabszej w tym stosunku zobowiązaniowym. Chodzi o wyeliminowanie braku rzetelnej informacji franczyzobiorcy co do kluczowych elementów współpracy, warunkujący jego decyzję o zawarciu umowy franczyzy.
Odpowiedzialność stron w związku z obowiązkiem informacyjnym
Franczyzobiorca uzyska prawo do wypowiedzenia umowy franczyzy ze skutkiem natychmiastowym, jeśli:
- umowa zostałaby zawarta bez wcześniejszego udostępnienia dokumentu informacyjnego lub
- w razie ujawnienia, że informacje zawarte w dokumencie informacyjnym są nierzetelne albo nieprawdziwe, a jednocześnie dotyczą spraw mających istotne znaczenie.
Istotne jest uzasadnione przypuszczenie, że gdyby franczyzobiorca był należycie poinformowany, to umowy by nie zawarł. Z tego uprawienia będzie mógł skorzystać w ciągu 30 dni od chwili dowiedzenia się o tym, maksymalnie do roku od dnia zawarcia umowy franczyzy.
Jeśli w wyniku zamieszczenia w dokumencie informacyjnym nierzetelnych lub nieprawdziwych informacji dojdzie do wyrządzenia szkody w majątku franczyzobiorcy, to może to rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą franczyzodawcy.
Pozostałe zmiany we franczyzie w 2024 roku
Pozostałe projektowane zmiany umowy franczyzy przewidują:
- Zakaz przenoszenia przez franczyzobiorcę praw z umowy franczyzy na inną osobę oraz zakaz ich wnoszenia jako wkładu do spółki.
- Możliwość domagania się na drodze sądowej przez franczyzobiorcę proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia za czas, w którym jego przychód uległ znacznemu zmniejszeniu wskutek okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności i które go nie dotyczą.
- Zróżnicowanie terminów wypowiedzenia umowy franczyzy, w zależności od tego, która ze stron chce tego dokonać.
- Dopuszczalność wprowadzenia zakazu konkurencji do umowy franczyzy tylko w odniesieniu do tworzenia konkurencyjnego systemu franczyzowego oraz tylko przez okres nie dłuższy niż rok od dnia rozwiązania umowy franczyzy.
- Roczny termin na formułowanie roszczeń o zapłatę kary umownej przez franczyzobiorcę. Rozpocznie się on w dniu, w którym franczyzobiorca dowiedział się lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o podstawie nałożenia kary umownej zgodnie z umową.
- Weksel własny in blanco wręczony franczyzobiorcy powinien zawierać zastrzeżenie „nie na zlecenie” lub inne równoznaczne.
Zmiany we franczyzie w 2024 roku. Podsumowanie
Zmiany dotyczące umowy franczyzy w 2024 roku dążą do wyrównania dysproporcji praw stron tego stosunku zobowiązaniowego. Nawet w obszarze biznesowym, pozycja jednego z profesjonalistów może być słabsza. Opinie w doktrynie na temat projektu są podzielone, przedstawiają różne punkty widzenia. Jak będzie wyglądał rynek franczyzowy w 2024 roku? Czas pokaże, ale ze względu na powagę regulacji, warto na bieżąco śledzić postęp zmian.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat, zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszego biura rachunkowego w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.