7 najważniejszych zmian w prawie w 2023

7 najważniejszych zmian w prawie w 2023

Nowy rok, nowe zmiany w prawie: podatkowym, handlowym, karnym, konsumentów i pracy. Można rzec, że to prawdziwy kalejdoskop! Warto je jednak znać, żeby dochodzić swoich racji, a także uniknąć konsekwencji. Przedstawiamy 7 najważniejszych zmian w prawie w 2023 roku.

Spis treści

1. Polska Fundacja Rodzinna

Firma przekazywana z pokolenia na pokolenie to niewątpliwie piękna i wartościowa praktyka. Uchwalona 14 grudnia w Sejmie Ustawa o fundacji rodzinnej właśnie do tego zachęca! Do prowadzenia działalności przez pokolenia. Fundacja rodzinna ma stanowić narzędzie  do skutecznej sukcesji dla średnich i dużych polskich firm rodzinnych. Fundacja będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, ale tylko w określonym zakresie, np.: wynajmowanie nieruchomości czy prowadzenie gospodarstwa rolnego. Jeśli chodzi o aspekty podatkowe – Fundacja rodzinna będzie podmiotowo zwolniona z CIT. Do tego środki uzyskiwane od fundacji przez fundatora oraz jego najbliższą rodzinę, czyli np. małżonka, dzieci itd. będą zwolnione z PIT. Przepisy zakładające możliwość założenia Fundacji Rodzinnej wejdą w życie prawdopodobnie w maju br.

2. Pozwy zbiorowe składane przez organizacje konsumenckie

Wraz z nowym rokiem konsumenci zyskują nowe narzędzie do walki o swoje prawa. Projekt nowej ustawy zakłada możliwość wytaczania powództw grupowych przeciwko przedsiębiorcom. Dotychczas o zbiorowe interesy konsumentów dbał wyłącznie UOKiK. Po wprowadzeniu nowych przepisów sytuacja ta ulegnie zmianie na korzyść konsumentów.

3. Zmiany w podatkach

Choć o Polskim Ładzie słyszymy od dawna, a niektóre jego przepisy są już stosowane, niektóre z nich zaczną obowiązywać dopiero w tym roku. Od 1 stycznia 2023 r. VAT na gaz, paliwo, ciepło i prąd wrócił do stawki 23%. Nowy Rok przyniósł także nowe zasady uwzględniania kwoty wolnej od podatku czy możliwość rozliczania najmu prywatnego wyłącznie w formie ryczałtu. Przedsiębiorcy zyskają możliwość (wyjątkowo!) zmiany formy opodatkowania także w trakcie roku. A skoro już mowa o rozliczaniu podatków — od 1 stycznia br. wydłużony został czas na złożenie PIT-28.

4. Zmiany w podatkach lokalnych

Za sprawą wzrostu cen niektórych surowców wzrosły także podatki. Tak stało się np. w przypadku podatku rolnego. Ponieważ stawki podatku zależą od średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów przed kwartałem, który poprzedza rok podatkowy, a ceny żyta wzrosły – to samo stało się z podatkami. Wzrósł także podatek leśny, związany ze wzrostem ceny drewna.  Poza tym podatek od budynków mieszkalnych, jaki płacą wszyscy lokatorzy, podniósł się z 0,89 zł do 1 zł na mkw. Właściciele psów również muszą liczyć się z wyższymi kosztami, ponieważ opłata za posiadanie psa będzie wynosić teraz 150,93 zł rocznie. Do tego, wzrosła opłata za pobyt w miejscowości mającej status obszaru ochrony uzdrowiskowej z 3,52 zł do 3,94 zł za dobę pobytu, a także opłata uzdrowiskowa – z 4,83 zł do 5,40 zł dziennie.

Jakie jeszcze zmiany szykują się dla podatników? Tego dowiesz się z artykułu Zmiany w podatkach w 2023 roku

5. Wielka reforma prawa karnego

Rok 2023 to także wielka reforma prawa karnego. Do najważniejszych zmian należą:

 • Elastyczne kary, czyli możliwość wymierzenia przez sąd elastycznego wymiaru kary – do 30 lat pozbawienia wolności oraz dożywotniego pozbawienie wolności, a nie jak dotychczas kar do 15 lat pozbawienia wolności, osobnej kary 25 lat więzienia i dożywotniego pozbawienia wolności.
 • Wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.
 • Wydłużenie z 25 do 30 lat okresu, po którym skazani na dożywotnie pozbawienie wolności mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie.
 • Dłuższy okres próby przy warunkowym zwolnieniu z kary dożywotniego pozbawienia wolności. Zamiast 10 lat – dożywotni.
 • Wydłużenie okresu przedawnienia karalności zabójstwa – z 30 do 40 lat.
 • Zaostrzenie sankcji za pedofilię i inne poważne przestępstwa na tle seksualnym.
 • Pojawienie się nowych typów kwalifikowanych zgwałceń, np. na kobiecie ciężarnej.
 • Zaostrzenie surowości wobec recydywistów – stosowane będzie nadzwyczajne zaostrzenie kary, czyli podwyższenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności o połowę, a w przypadku występków – również podwyższenie górnej granicy o połowę.
 • Podwyższenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności dla multirecydywistów.
 • Zaostrzenie zasad warunkowego zwolnienia dla recydywisty seksualnego.
 • Wyłączenie przedawnienia karalności przestępstwa zgwałcenia dziecka lub zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem.
 • Zwiększenie kar za poważne przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.
 • Wprowadzenie nowych typów przestępstw za czyny, które w części nie były karalne, np. przyjęcie zlecenia zabójstwa.
 • Konfiskata samochodu pijanego kierowcy – nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, od Nowego Roku straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy, czy też nie.

6. Zmiany w prawie pracy

Rok 2023 będzie przełomowy dla pracowników, którzy wykonują swoją pracę w formie zdalnej. Nareszcie regulacje dotyczące możliwości pracy w tym trybie znalazły się w Kodeksie pracy. Wzrosło także wynagrodzenie minimalne. Zmianie ulegną również składki do ZUS.

Praca zdalna zdaje się z nami pozostać na stałe. Jak najlepiej się na nią przygotować jako pracodawca?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami z zakresu HR i Mobility. Na bieżąco monitorują zmiany zachodzące w prawie pracy, byś Ty nie musiał/a tego robić. Doradzą Ci, jakich formalności dopilnować, żeby Twoja firma i pracownicy byli przygotowani na tę formę pracy.

7. Dyrektywa Omnibus

1 stycznia 2023 r. weszły w życie także ważne zmiany prawa konsumenckiego, wdrażające trzy unijne dyrektywy: Towarową, Cyfrową i Omnibus, które nakładają na przedsiębiorców zawierających umowy z konsumentami szereg nowych obowiązków. Są to zarówno obowiązki informacyjne, jak i nowe instrumenty ochrony konsumentów. Dotyczą one sprzedaży internetowej i częściowo stacjonarnej. Zmianie uległa też regulacja dotycząca rękojmi – rękojmia za wady fizyczne rzeczy zostanie zastąpiona niezgodnością rzeczy sprzedanej z umową. Przedsiębiorcy prowadzący swój sklep internetowy będą też zmuszeni zaktualizować obowiązujące regulaminy czy wprowadzić dodatkowe oznaczenia, m.in. te dotyczące najniższej ceny produktu z ostatnich 30 dni.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat, zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszego biura rachunkowego w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Obsługa cudzoziemców