Intrastat to europejski system do śledzenia towarów przepływających w krajach Wspólnoty. Kto ma obowiązek zgłaszania danych do niego i jak należy to zrobić? Dowiedz się wszystkiego w temacie „deklaracja Intrastat”.
Intrastat – co to jest?
Intrastat to system śledzenia towarów przemieszczających się między krajami Unii Europejskiej. Został wprowadzony, ponieważ po zniesieniu kontroli celnej na granicach UE, urzędy straciły możliwość monitorowania handlu wewnątrz Wspólnoty.
Istnieją dwa rodzaje deklaracji:
- Intrastat-Wywóz – dla towarów wysyłanych z Polski do innych krajów UE,
- Intrastat-Przywóz – dla towarów przywożonych do Polski z innych krajów UE.
Główne założenia Intrastatu
Intrastat w założeniu ma na celu:
- Monitorowanie przepływu towarów – system śledzi ruch towarów pomiędzy krajami UE. To pozwala na analizę trendów w handlu i tworzenie statystyk.
- Zapobieganie oszustwom – dane z Intrastatu wykorzystywane są do walki z przemytem i innymi formami oszustw podatkowych.
- Wsparcie dla przedsiębiorstw – informacje z Intrastatu mogą być cennym źródłem wiedzy dla firm prowadzących handel międzynarodowy.
Deklaracja Intrastat – kto ma obowiązek zgłaszania danych?
Do zgłaszania danych Intrastat zobowiązane są firmy, które:
- są zarejestrowane jako podatnicy VAT – oznacza to, że prowadzą działalność gospodarczą i wystawiają faktury VAT,
- dokonały transakcji wewnątrzwspólnotowych o wartości przekraczającej progi wyznaczone dla danego kraju – progi są różne dla importu i eksportu, a ich wysokość ustala Prezes Głównego Urzędu Statystycznego,
- przemieszczają towary w ramach UE – dotyczy to zarówno wysyłki, jak i odbioru towarów.
Deklaracja Intrastat – jakie dane należy zgłaszać?
Zakres zgłaszanych danych wskazywanych w Intrastat obejmuje m.in.:
- rodzaj towaru – należy określić kod CN towaru,
- ilość towaru – podawana jest w jednostkach miary określonych dla danego rodzaju towaru,
- wartość towaru – wartość transakcji wyrażona w euro,
- kraj pochodzenia lub przeznaczenia towaru – należy podać kod kraju UE,
- dane identyfikacyjne firmy – m.in. nazwa, adres i numer NIP firmy.
Deklaracja Intrastat – forma zgłaszanie danych
Informacje do Intrastat należy przekazywać do Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Można to zrobić na dwa sposoby:
elektronicznie | to najwygodniejsza opcja dostęp do systemu zapewnia portal PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej) |
w formie papierowej | na specjalnych formularzach (dostępnych w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie) |
Deklaracja Intrastat – procedura zgłaszania danych
Procedury składania deklaracji Intrastat mogą wydawać się skomplikowane. Formularze deklaracji zawierają wiele szczegółowych informacji. Wypełnienie ich poprawnie wymaga znajomości klasyfikacji towarów i kodów statystycznych.
Deklaracja Intrastat – kiedy składać?
Okres rozliczeniowy to miesiąc kalendarzowy. Deklarację należy złożyć do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy.
Możliwe jest składanie częściowych deklaracji za okresy krótsze niż miesiąc. Należy jednak pamiętać, aby łącznie objęły one cały okres sprawozdawczy.
Jakie są konsekwencje niespełnienia obowiązków Intrastat?
Jeśli przedsiębiorca nie dopełni obowiązku zgłoszenia danych, organ celny może wysłać do niego trzy upomnienia. Za niespełnienie obowiązków grozi kara pieniężna w wysokości 3000 zł za każdy miesiąc. Procedura przypomina składanie innych deklaracji, do których zobowiązani są przedsiębiorcy. Warto pamiętać o tym obowiązku, aby uniknąć kar finansowych.
Deklaracja Intrastat – podsumowanie
Intrastat to ważny system statystyczny, który ma duże znaczenie dla funkcjonowania Unii Europejskiej. Znajomość jego zasad i terminowe wypełnianie obowiązków z nim związanych jest bardzo ważne dla firm prowadzących handel międzynarodowy. Dzięki Intrastatowi możliwe jest monitorowanie przepływu towarów, zapobieganie oszustwom i wspieranie rozwoju przedsiębiorstw.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat, zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszego biura rachunkowego w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.
FAQ – Pytania i odpowiedzi
Czym jest Intrastat?
Intrastat to system statystyczny Unii Europejskiej, służący do monitorowania i gromadzenia informacji o obrocie towarami pomiędzy krajami członkowskimi.
Kogo obowiązuje Intrastat?
Do zgłaszania danych Intrastat zobowiązane są firmy, które:
są zarejestrowane jako podatnicy VAT,
dokonały transakcji wewnątrzwspólnotowych o wartości przekraczającej progi wyznaczone dla danego kraju,
przemieszczają towary w ramach UE (dotyczy to zarówno wysyłki, jak i odbioru towarów).
Jakie dane należy zgłaszać?
Zakres zgłaszanych danych Intrastat obejmuje m.in.:
rodzaj towaru (kod CN),
ilość towaru (w jednostkach miary),
wartość towaru (w euro),
kraj pochodzenia lub przeznaczenia towaru (kod kraju UE),
dane identyfikacyjne firmy (nazwa, adres, numer NIP).
Jak można zgłaszać dane Intrastat?
Dane Intrastat można zgłaszać za pomocą systemu informatycznego udostępnionego przez administrację celną lub w formie papierowej, na specjalnych formularzach.
Jakie są konsekwencje niezgłaszania danych Intrastat?
Zaniechanie zgłaszania danych Intrastat może wiązać się z karami finansowymi.
Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat Intrastatu?
Więcej informacji na temat Intrastatu można znaleźć na stronach internetowych administracji celnej oraz w materiałach informacyjnych udostępnianych przez Unię Europejską.
Czy muszę zgłaszać towary, które po przywiezieniu do Polski z kraju UE będą sortowane, pakowane, przepakowywane, etykietowane w magazynie, a następnie wywiezione do innego kraju UE?
Nie, nie ma obowiązku zgłaszania takich towarów w systemie Intrastat. Dopiero wywóz towarów z Polski do innego kraju UE będzie stanowił transakcję wewnątrzwspólnotową i podlegał zgłoszeniu Intrastat.
Czy w zgłoszeniu Intrastat należy zadeklarować dwa przywozy i jeden wywóz, czy wystarczy zgłosić jedno nabycie?
Jeśli dokonujesz przywozu towarów z innego kraju UE, a następnie wywozisz je do kolejnego kraju UE, to w systemie Intrastat należy zgłosić zarówno przywóz, jak i wywóz. Każda z tych transakcji stanowi osobną transakcję wewnątrzwspólnotową.