VAT Compliance – dlaczego warto?

VAT Compliance – dlaczego warto?
Halina Karpol-Korbecka

Halina Karpol-Korbecka

Prezes CGO Accounting sp. z o.o. / Główna księgowa

Dzięki VAT Compliance przedsiębiorcy mogą w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko podatkowe, zwłaszcza kiedy planują rozszerzyć swoją działalność na rynki zagraniczne. VAT Compliance to kompleksowa usługa, w ramach której uzyskują wsparcie w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług. Na co mogą liczyć? Jakie korzyści niesie outsourcing VAT? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Spis treści

Czym jest usługa VAT Compliance?

To kompleksowa usługa oferowana przez wyspecjalizowane firmy doradcze przedsiębiorcom, którzy chcą dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych. Polega na wdrożeniu w spółce regulacji dotyczących podatku VAT. Jest to rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcy na dostosowanie ich do własnych potrzeb. Wybierając taką formę współpracy, przedsiębiorca ponosi wyłącznie koszty, które generuje zewnętrzny usługodawca (doradca). Są one uzależnione od liczby dostarczanych dokumentów czy rzeczywistego czasu poświęconego na ich przygotowanie. Międzynarodowy VAT Compliance jest popularnym rozwiązaniem przede wszystkim wśród podatników, którzy zarejestrowani są za granicą jedynie ze względu na podatek VAT.

Usługa VAT Compliance – na czym polega?

Dzięki wsparciu firm zajmujących się międzynarodowym VAT Compliance przedsiębiorcy mogą bez błędów i zbędnych opóźnień realizować swoje obowiązki. Powierzenie kwestii podatkowych osobom, które mają niezbędną wiedzę i doświadczenie owocuje poczuciem bezpieczeństwa. Usługa międzynarodowego VAT Compliance jest przede wszystkim dla przedsiębiorców poszukujących nowych możliwości rozwoju na rynkach zagranicznych.

W skład międzynarodowego VAT Compliance wchodzi:

 • profesjonalne wsparcie podczas procesu rejestracji do celów VAT/VAT-UE,
 • prowadzenie rejestrów VAT,
 • przygotowanie oraz wysyłka deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących do urzędu skarbowego,
 • analiza danych sprzedaży,
 • pomoc w uzyskaniu zwrotu VAT,
 • doradztwo podczas czynności sprawdzających, kontroli  i postępowań podatkowych.

Chcesz zająć się transportem towarów w UE? Warto wiedzieć, czym są tzw. transakcje łańcuchowe, zwłaszcza w kontekście podatku VAT. Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu

Usługa VAT Compliance – na co może liczyć przedsiębiorca?

Jak wskazano powyżej, międzynarodowy VAT Compliance to usługa kompleksowa, w ramach której przedsiębiorca może uzyskać pomoc na każdym etapie prowadzenia działalności. Oprócz wsparcia specjalistów przy rejestracji VAT, rozliczaniu VAT czy uzyskaniu zwrotu podatku VAT, klient może skorzystać także z pomocy w zakresie reprezentacji przed organami podatkowymi. Nie musi wówczas samodzielnie zajmować się składaniem deklaracji czy zapytań do urzędów o interpretacje podatkowe. W przypadku sprzedaży zagranicznej przedsiębiorca ma obowiązek respektowania przepisów podatkowych, które obowiązują w kraju, gdzie miała ona miejsce. Dzięki wsparciu specjalistów przedsiębiorca nie musi analizować ich we własnym zakresie.

Wsparcie w zakresie usługi VAT Compliance jest szczególnie istotne dla przedsiębiorców, którzy:

 • zamierzają otworzyć magazyny w innych krajach,
 • sprzedają towary przez Internet osobom fizycznym i innym podmiotom z innych krajów,
 • wysyłają towary bezpośrednio do osób prywatnych,
 • wysyłają maszyny do różnych krajów (z usługą instalacji),
 • sprzedają bilety wstępu na konferencje,
 • świadczą usługi w zakresie nieruchomości.

Planujesz rozszerzyć swój biznes o rynki zagraniczne?

Przyda Ci się wsparcie w zakresie prawa gospodarczego i podatkowego. Regulacje prawne najlepiej powierzyć specjalistom, którzy zadbają o to, żeby Twój biznes rozwijał się zgodnie z przepisami w danym kraju, kiedy Ty będziesz planować dalszą strategię rozwoju. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Jakie korzyści niesie za sobą outsourcing rozliczeń VAT?

Zarówno rzeczywistość gospodarcza, jak i prawo podatkowe stają się coraz bardziej złożone, a konkretne obszary prowadzenia przedsiębiorstwa wymagają wyspecjalizowanego wsparcia. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku, gdy dane przedsiębiorstwo dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu VAT w innym kraju. Wewnętrzna księgowość, ze względu na różnice w prawie podatkowym oraz barierę językową, może nie być w stanie poprawnie dokonać rejestracji i rozliczeń VAT za granicą. Problem może stanowić również bieżący kontakt z zagranicznymi organami podatkowymi.

Do największych zalet outsourcingu należą:

 1. oszczędność poprzez brak konieczności dostosowywania programu finansowo-księgowego oraz zminimalizowanie kosztów szkoleń pracowników w zakresie zagranicznego prawa podatkowego,
 2. profesjonalizm gwarantowany przez fachową wiedzę doświadczonych ekspertów w zakresie prawa podatkowego danego kraju,
 3. efektywność poprzez możliwość skoncentrowania się na przedmiocie podstawowej działalności oraz usprawnienie procesu rozliczenia VAT,
 4. bezpieczeństwo zapewniane przez wsparcie oferowane przez wykwalifikowanych doradców podatkowych oraz bezpieczną transmisję danych.

Podsumowanie

Nieprawidłowości w rozliczeniach podatku VAT stanowią poważny problem, w szczególności dla przedsiębiorców dokonujących transakcji zagranicznych. Mogą one skutkować zarówno dodatkowymi kosztami, jak i konsekwencjami prawnymi dla pracowników odpowiedzialnych za kwestie podatkowe. Usługa VAT Compliance to zyskujący na popularności sposób na ograniczenie ryzyka podatkowego i uzyskanie wsparcia w rozliczeniu podatku VAT.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat, zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszego biura rachunkowego w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Halina Karpol-Korbecka

Prezes CGO Accounting sp. z o.o. / Główna księgowa
Obsługa cudzoziemców